Miasto słynie z wyjątkowego środowiska naturalnego, wyjątkowej atmosfery i gościnności mieszkańców. Miejscowość uzdrowiskowa Szczawnica położona jest w jednym z najpiękniejszych regionów Polski, w dolinie Grajcarka, dopływu Dunajca, pomiędzy pasmem Radziejowej a Małymi Pieninami, na wysokości od 440 do 560 m n.p.m.

Turyści uzdrowiskowi cieszą się unikalnym w skali światowej dobrostanem kwaśnej wody mineralnej bogatej w wodorowęglany, sód, jod, sole mineralne i liczne pierwiastki śladowe. To właśnie dzięki tym ostatnim uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu dróg oddechowych, chorób alergicznych oraz leczeniu narządu ruchu.

Gastronomowie również otrzymają swoje pieniądze. Szczawnica znana jest również z regionalnych potraw, których można spróbować w tradycyjnych karczmach i restauracjach. Nie wspominając już o smacznych produktach, takich jak lokalne sery i miody.

Inne ciekawe miejsca:

- Szczawnica, Plac Dietla i Pijalnia
To z pewnością najpiękniejszy zakątek Szczawnicy. Aby dostać się na plac należy w centrum miasta skręcić w lewo i podążać ulicą Zdrojową do końca. Tak naprawdę warto tu przyjechać przynajmniej dwa razy. Pierwszy raz w ciągu dnia, a drugi po zachodzie słońca, kiedy plac jest pięknie oświetlony. W centrum znajduje się mała fontanna z figurą „Kobiety z dzbanem”. Posąg jest teraz wykonany z brązu iw 2012 roku zastąpił swojego żelbetowego poprzednika, który stał tu przez ponad pół wieku. Warto też przyjrzeć się zabudowie wokół niewielkiego placu, której styl przeplata się z motywami alpejskimi z domieszką lokalnego folkloru. Po prawej stronie, po przekątnej, znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych w Domu nad Zdrojami, w której znajdziecie sześć wód mineralnych. Plac powstał w XIX wieku, kiedy zasypało się koryto Szczawnego Potoku.

-Szczawnica Dolna i Park Górny
Po dotarciu na Plac Dietla warto wybrać się na spacer po Parku Górnym. Wystarczy przejść schodami obok Pijalni, aby wejść w parkowe alejki. Spacerujesz między niezliczonymi rzeźbami. Niemniej jednak Park robi przyjemne wrażenie. Znajdziesz tu duże Inhalatorium. Park został założony w XIX wieku przez Jana Kutschera, a następnie rozbudowany przez Józefa Szalaya. Nosi imię hrabiego Adama Stadnickiego. Z kolei Dolny Park położony jest przy głównej ulicy Szczawnicy, tuż obok dworca autobusowego. Ten z kolei raczej nie zrobi na Was większego wrażenia, choć jest idealny na przetrwanie upalnych dni w oczekiwaniu na odjazd autobusu. Tuż obok Parku Dolnego polecamy tradycyjne lody Jacka!

- Szczawnicka kolejka linowa na Palenicę Palenicę to punkt obowiązkowy podczas pobytu w Szczawnicy. Jest łatwo dostępny, a ze szczytu można podziwiać przyjemną panoramę Tatr. Aby dostać się na szczyt masz dwie możliwości. Na szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym w kilka chwil lub przejść żółtym szlakiem przez około 50 minut. Trasa nie jest szczególnie urokliwa, ale można zaoszczędzić kilkanaście złotych. Jedną z letnich atrakcji jest zjeżdżalnia grawitacyjna. Zimą Palenicę opanowują miłośnicy śniegu. Jeśli spodobały Ci się widoki z Palenicy i zdecydujesz się wrócić do miasteczka, mamy dla Ciebie małą podpowiedź - możesz udać się do Szafranówki (15 minut dalej żółtymi ścieżkami) i łagodnie zejść na słowacką stronę. Droga powrotna przez najpiękniejszy fragment Przełomu Dunajca może być nieco dłuższa niż droga powrotna przebytą drogą, ale warto poświęcić kilka dodatkowych chwil. Szczawnica jest równie popularna zimą, jak i latem. Zjazd z Palenicy możliwy jest 4 trasami, dodatkowo dostępne są wersje dla snowboardzistów.

ⓒ 2020-2024 B&B Emarik